Trollvägen 7
- Typ:
- Friliggande villa
- Boarea:
- Ca. 196 kvm
- Biarea:
- 43 kvm
- Antal rum:
- 9 rum
- Tomtarea:
- 2 624 kvm
- Byggår:
- 1860-talet
- Driftkostnad:
- 73 500 kr/år
- Pris:
- 4 500 000 kr, utgångspris
"Efter nästan 20 år här på gården har livet fört mig norrut i Sverige. Jag hoppas hitta någon som uppskattar den här underbara platsen lika mycket som jag gjort. Jag kommer sakna både platsen här i centrala Mölnbo och byggnaderna som jag lagt ner mycket kärlek på genom åren", skriver ägaren Ulrika
Nu är äntligen den här insynsskyddade lilla gården med två bostadshus i centrala Mölnbo ute till försäljning. Platsen verkligen andas historia och känslan från förra sekelskiftet finns kvar, även efter tillbyggnader och löpande renoveringar. En del originaldetaljer är bevarade från när husen byggdes mellan åren 1860-1870; som den rödfärgade spiraltrappan och den fungerande kakelugnen i vardagsrummet i lilla huset. Allrummet i stora huset - som byggdes till för ett par år sedan - i anslutning till det stora köket med den vattenmantlade kaminen, känns självklar och pratar samma språk som huset i övrigt med allmogemönster, synliga takbjälkar och pärlspontsväggar.
Fastigheten består av två fristående villor som skapar möjlighet till såväl generationsboende som till passiva inkomster genom uthyrning. Gården ramas in med två stora förrådsbyggnader, som tex kan användas till snickarverkstad och förvaring (kanske även hönshus?) och en isolerad friggebod för tonåringen.
Förutom närheten till pendeltåget (bokstavligen ett stenkast bort), är det även nära till bad och en liten båthamn i den intilliggande insjön. Här bor du i ett lugnt och tryggt område med en omtyckt skola på gångavstånd. Du har nära till lekplats, en vacker promenadväg runt sjön och fina löpspår. Det är nära till en nybyggd idrottshall med ute gym och cykelavstånd till badplats. Det finns även en liten affär och en pizzeria ett par minuters gångväg bort.
Hör av dig om du tror att det här boendet kan vara något för dig så återkommer jag med visningstid.
Varma sommarhälsningar från Per och teamet på Florin Partners
Fotografi från år 1890 där framför allt "lilla huset" är synligt mitt i bilden.
Entréplan stora huset
Vindsplan stora huset
Entréplan lilla huset
Övre plan lilla huset