Avsluta filmen

Oaxen/Mörkö

Oaxen 21

Se filmen
Såld

Ett skärgårdsparadis på pendlingsavstånd från Stockholm!

Med en kort tur på linfärjan med täta reguljära avgångar nås Oaxen, där man möts av lugnet och den idylliska miljön med ett rikt arv från tiden då man bröt kalksten på ön. Fastigheten "Södra Paradiset" på öns södra tipp gör sig verkligen förtjänt av sitt namn - en kulturhistorisk skärgårdspärla!

Oaxen 21

SÅLD
Typ:
Parhus
Boarea:
180 kvm
Antal rum:
7 rum
Tomtarea:
455 kvm
Byggår:
1894
Ett skärgårdsparadis på pendlingsavstånd från Stockholm!
Film
Jonathan Florin

Ansvarig mäklare

Jonathan
Florin

Kontakta mig för mer information

Beskrivning

Ett skärgärdsparadis i Himmersfjärden endast 45 minuter från Stockholm! Det är onekligen en speciell känsla som infinner sig i kroppen när man tar linfärjan över till den lilla kalkstensön Oaxen från Mörkö. En känsla av lugn och harmoni som ord har svårt att göra rättvisa. Med täta färjeavgångar är detta lilla paradis i skärgården också en plats, som med både restid och distans som mått, gör det enkelt att ta sig till och från storstan. På ön finns ett aktivt föreningsliv i bygdegården med bland annat filmvisningar, luncher, loppet "Oaxen runt" och en årlig skulptur/konstutställning i den gamla bevarade kalkugnen.

Nu saluförs denna charmiga arbetarbostad som har fått namnet "Södra Paradiset". Huset har under årens lopp moderniserats med varsam hand där själen i byggnaden lever kvar - om än med något bättre bekvämlighet än vad arbetarna vid det gamla bruket hade här på slutet av 1800-talet. De tunna fönsterbågarna, pärlsponten och kakelugnarna är alla bevarade attribut som verkligen kommer till sin rätt här i den vackra skårgårdsmiljön. Utöver detta har man en takhöjd på närmare 3 meter och havsutsikt i de flesta rummen!

Tänk dig att få njuta av eftermiddagssolen på den fint inramade "tavernan" på baksidan av huset ackompanjerad av en knastrande brasa för att sedan röra dig ner ca 50 meter från huset och ta ett uppfriskande kvällsdopp?

Det finns mycket att säga om denna plats, och ännu mer att uppleva. Varmt välkommen att anmäla dig till en visning, eller kontakta mig med dina frågor. Innan det ges möjlighet till att se bostaden på plats, se några bilder här och rundtursfilmen, så får du en försmak på hur ett boende skulle kunna se ut för dig och din familj här på Oaxen 21.

Varma försommarhälsningar från Jonathan och teamet på Florin Partners

Fakta

Typ:
Parhus.
Storlek:
Boarea 180 m². 7 rum varav 4 sovrum.
Tomt:
Tomtarea 455 m².
Byggnad:
Byggnadstyp: 2-plansvilla/parhus. Byggnadsår: 1894.