Mariekällgatan 28
- Typ:
- Villa
- Boarea:
- 217 kvm
- Biarea:
- 95 kvm
- Antal rum:
- 7 rum
- Tomtarea:
- 1 981 kvm
- Byggår:
- 1914
Såld
På en plan, stor och prunkande trädgårdstomt ligger denna spatiösa villa i två plan med en liten källare och ett fristående garage. Här finns bl a punchveranda, två balkonger, stort kök med skafferi, dubbeldörrar in till salongen, kakelugn och öppna spisar, bland mycket annat.
"Vi har verkligen älskat det här huset under våra dryga 30 år här och tar många underbara minnen med oss härifrån. Här har våra döttrar vuxit upp och den stora trädgården har varit underbar. Det har varit mycket spring och lek för de minsta, samtidigt som den bjudit oss äldre mycket glädje också. Vintertid - då tänker jag främst på vilka fantastiska jular vi haft - har det varit lite "Fanny och Alexender-känsla" (Ingemar Bergmans film från 1982) i hemmet. Vi har verkligen stormtrivts och hoppas de som tar över stafettpinnen efter oss kommer göra detsamma", skriver Catharina som bor här idag.
Meddela mig om du tror att det är hit din post kommer skickas framöver så bokar jag in dig på visning. Innan det ges möjlighet att se bostaden på plats, se våra bilder och vår film så får du en försmak på vad som väntar en ny ägare till "Björnkulla"/Mariekällgatan 28.