Avsluta filmen

Listonhill/Ritorp

Listonhillsvägen 50

Se filmen
Såld

En guldkantad historia om en pampig nyrenässansvilla med bevarad charm!

"I huset har man varit noga med att bevara själen och charmen från när bostaden byggdes. Man kan bl a se det i de tidsenliga spanjoletterna i många av de välbevarade kopplade fönstren, i den fungerande kakelugnen i vardagsrummet och i de patinadränkta trappstegen i trapporna..."

Listonhillsvägen 50

SÅLD
Typ:
Villa
Boarea:
192 kvm
Biarea:
27 kvm
Antal rum:
8 rum
Tomtarea:
904 kvm
Byggår:
1890
En guldkantad historia om en pampig nyrenässansvilla med bevarad charm!
Film
Per Florin

Ansvarig mäklare

Per
Florin

Kontakta mig för mer information

Beskrivning

Vi befinner oss i slutet av 1880-talet. I Sverige råder det högkonjunktur och industrin börjar blomstra. För städerna innebär tiden en kraftig utveckling. Nya verksamheter och industrier etablerar sig och landsbygdsbefolkningen blir i hög grad stadsbor. Vid den här tiden sägs det att en svensk man kommer tillbaka från Amerika efter några års guldvaskande på andra sidan Atlanten. Man får anta att guldletandet varit framgångsrikt, när han i slutet av 1880-talet slår ner sina bopålar på just den här platsen. Den pampiga nyrenässansvillan som han lät bygga i två plan fick bära dels hans namn, dels det amerikanska ordet för berg, som han hade lärt sig på sin resa. Han kom sedermera att få namnge hela gatan, där många av husen som senare kom att byggas fick amerikanskklingande namn, när ursprungsfastigheten under 1920-talets början styckades av till flera fastigheter. I området finns exempelvis namn som Emma- och Fridahill. Fastigheternas namn fungerade fram tills för några år sedan som adress, men har numera nummer på Listonhillsvägen.

Villa Listonhill har inte alltid använts som boende. En tid drevs här ett värdshus. Man ställde ifrån sig hästarna i ett intilliggande stall och tog sig en bit mat, innan resan fortsatte tillbaka till Stockholm eller vart man nu skulle åka. Idag är bostaden uppdelad i två lägenheter. Den större bostaden omfattar ca 150 kvm och den mindre ca 42 kvm. Den mindre bostadsdelen har en egen ingång men nås också via en dörr i den större bostadsdelens allrum på övre plan. Ett utmärkt generationsboende (som det fungerar idag), för den egna företagaren eller kanske som en passiv inkomst med uthyrning?

I huset har man varit noga med att bevara själen och charmen från när bostaden byggdes. Man kan bl a se det i de tidsenliga spanjoletterna i många av de välbevarade kopplade fönstren, i den fungerande kakelugnen i vardagsrummet och i de patinadränkta trappstegen i trapporna, där man kan förstå att det gått människor i 130 års tid. Samtidigt har man uppdaterat och moderniserat för att möta dagens krav på bekvämligheter. Fastigheten har varit i samma familjs ägo i ca 60 år, men det har nu blivit dags för en ny familj att skriva in sig i ägarlängden. Meddela mig gärna om du känner att det kan vara du och din familj som kommer förvalta den här guldkantade juvelen framgent!

Innan det ges tillfälle att komma på visning, se gärna vår film och min rundvandring på fastigheten under "dokument & länkar" på vår hemsida.

Den intilliggande tomten "Adolfsdal", Listonhillsvägen 48 kommer också ut till försäljning (ägs av samma familj som Villa Listonhill).

Varma hälsningar Per och teamet på Florin Partners.

Fakta

Typ:
Villa.
Storlek:
Boarea 192 m², biarea 27 m². 8 rum varav 4 sovrum.
Tomt:
Tomtarea 904 m².
Byggnad:
Byggnadstyp: 2 plan med inredningsbar vind. Byggnadsår: 1890.