Avsluta filmen

Östertälje

Fornminnesvägen 18

Se filmen
Såld

Topprenoverat på lugna gatan!

"Vi har lagt ner mycket tid, pengar och själ i att renovera och forma boendet till att bli så fint som det är idag. Vi hoppas självklart att en ny ägare kommer uppskatta det lika mycket som vi har gjort, nu när bostaden har blivit för stor för oss, sedan barnen har flyttat ut"

Fornminnesvägen 18

SÅLD
Typ:
Villa
Boarea:
108 kvm
Biarea:
108 kvm
Antal rum:
7 rum
Tomtarea:
771 kvm
Byggår:
1962
Topprenoverat på lugna gatan!
Film
Per Florin

Ansvarig mäklare

Per
Florin

Kontakta mig för mer information

Beskrivning

Det står på mångas önskelista att få bo i ett lugnt område med närhet till pendeltåg, nära fina promenadstråk och bra skolor för barnen. På samma lista står det ofta att bostaden ska vara välbyggd, ha ett fint kök, renoverat badrum, bra sociala ytor och en trädgård med fruktträd. Många gånger står det ett fristående garage med på listan och att bostaden ska vara i ett bra skick och inte ha dyra renoveringar som står för dörren. Inte sällan kan man läsa att det ska finnas en stor altan som rymmer många gäster, att det ska finnas en öppen spis i huset, bra förvaring och hobbyrum för pingisspel eller kanske hemmagym. Står några, eller kanske alla önskningarna ovan, med på din lista över vad som ska finnas på din och familjens nästa bostadsadress? Ja, då är letandet över!

Nuvarande ägare skriver så här:
"Vi uppskattar att trädgården är lättskött, att framsidan av fastigheten är stenlagd och att baksidan har gräsmatta. Den stora altanen (som delvis är under tak) rymmer många gäster och har varit en naturlig samlingsplats sommartid. De stora sociala ytorna invändigt, med möjlighet att duka för 20 personer till middag, är något vi kommer sakna. Närheten till pendeltåg och motorvägspåfarten var en anledning till att vi hamnade här från första början. Att det finns gott om parkeringar längs den kommunala gatan och att fastigheten inte ingår i någon samfällighet (som kostar extra) - och att vi slipper snöröjning på trottoarer vintertid - är något vi har uppskattat väldigt mycket också. Vi har lagt ner mycket tid, pengar och själ i att renovera och forma boendet till att bli så fint som det är idag. Vi hoppas självklart att en ny ägare kommer uppskatta det lika mycket som vi har gjort, nu när bostaden har blivit för stor för oss, sedan barnen har flyttat ut", hälsar Karin och Claes, som bor här nu.

Välkommen att boka in dig på visning, om du tror att det här kan vara familjens nästa boende.

Varma hälsningar Per och teamet på Florin Partners.

Fakta

Typ:
Villa.
Storlek:
Boarea 108 m², biarea 108 m². 7 rum varav 4 sovrum.
Tomt:
Tomtarea 771 m².
Byggnad:
Byggnadstyp: 1 plan med inredd källare. Byggnadsår: 1962.